Co je gestalt psychoterapie?

Gestalt terapie se zaměřuje na přítomný okamžik a podporuje celistvé uvědomění si mysli, těla a emocí.

Tichá řeka v přírodě, symbolizující tok života

Co je gestalt psychoterapie?

Z německého gestalt, do češtiny přeložitelného jako tvar, forma nebo celek. A právě o celku gestalt terapie je. Zaměřuje se na uvědomění si celé osobnosti, na vnímání toho, co je tady a teď. Terapeut zde člověka nevnímá jako izolovanou jednotku... Chápe, že existence každého je podmíněna jeho vztahy k druhým.

Proč zvolit gestalt terapii

  • Se soustředí na tady a teď.
  • Osvobozuje od toho, co "mělo" či "mohlo" být.
  • Uceluje a posiluje osobnost.
  • Umožňuje žít naplno.

Každé setkání a každý terapeutický vztah plyne svým charakteristickým způsobem, má svůj tvar a formu. Gestalt přístup v psychoterapii lze pružně měnit a jeho základem je plné zaujetí jevem uvědomování. Uvědomování si toho, co se skutečně děje, ne toho, co si myslíme, že se nám děje. Pevná přesvědčení o tom, jak má vypadat realita (předsudky) nám nedovolí uvidět věci jinak, což je součást nového poznání. Jedná se o dialog, ve kterém se klade důraz na tady a teď, kdy zpřítomňujeme minulost nebo budoucnost. Poznání sebe sama je možné pouze ve vztahu, jelikož naše existence je podmíněna vztahem k druhým, bez tohoto vztahu existence jedince není možná. Terapeutický vztah je proto základem úspěšné práce. Skutečný lidský kontakt se nevytváří, ten se děje.

Principy gestalt psychoterapie

Gestalt je přístup k psychoterapii, který se zaměřuje na přítomný okamžik a zdůrazňuje význam celého člověka - mysli, těla a emocí. Gestalt terapie vychází z holistického pohledu na člověka a uznává, že je hluboce propojen se svým prostředím a sociálním kontextem.

Namísto pouhého analyzování a rozebírání izolovaných symptomů nebo minulých zkušeností podporuje gestalt terapie zkoumání současných myšlenek, pocitů a chování. Společně s její pomocí pracujeme na uvědomění si bezprostředního prožívání a věnujeme pozornost pocitům, emocím a myšlenkám, které se objevují v přítomném okamžiku.

Jedním z klíčových konceptů gestalt terapie je myšlenka „nedokončené práce“. Jedná se o nevyřešené problémy nebo nevyjádřené emoce z minulosti, které nadále ovlivňují pohodu jedince. Uznáním a řešením těchto nedokončených záležitostí může člověk získat vhled, uzavření a příležitost k osobnímu růstu.

Součástí gestalt terapie jsou kreativní techniky a prožitková cvičení, která pomáhají plně se zapojit do terapeutického procesu. Jde například o hraní rolí, řízené představy, práci se sny a cvičení na uvědomění si těla. Prostřednictvím těchto metod mohou jedinci hlouběji porozumět sami sobě, svým vztahům a vzorcům chování v nich.

Konečným cílem gestalt terapie je podpořit sebeuvědomění a sebepřijetí, což člověku umožní činit rozhodnutí, která jsou v souladu s jeho autentickým já. Zkoumáním a integrací svých prožitků v přítomném okamžiku mohou klienti zlepšit svou celkovou pohodu a žít plnohodnotnější život.

Tím, že se prezentujeme takoví, jací jsme, k nám mohou druzí přistupovat jako k "Ty"... Tím, že přistupujeme k druhému jako k "Ty", stáváme se plněji sebou samými.

M. Yontef, 1993